تاریخچه زیمنس و مشارکت در توسعه تمدن بشر

از یک کارگاه کوچک در حیاط پشتی یک خانه در برلین تا تبدیل شدن به معتبرترین برند جهان……

معدود شرکت‌هایی در دنیا هستند که گذشته‌ای به این طولانی‌ای دارند. و این در حالی است که وقتی به همه این گذشته نگاه می‌کنی چیزی جز موفقیت نمی‌بینی…..

هرکسی که به تاریخچه زیمنس نگاه کند، شاهد یک پیشرفت هیجان‌انگیز و فوق‌العاده طی این سالها خواهد بود.

این شرکت پیشگام در صنعت تکنولوژی‌های پیشرفته برقی از یک شرکت استارتاپ ساده شروع به فعالیت کرد. و امروز بعد از بیش از 170سال، این شرکت که با 10نفر در خیابان نوزدهم برلین شروع به کار کرد غول جهانی در صنعت و پیشرو و نوآور در اختراع تکنولوژی در بسیاری از صنایع پیشرفته دنیا است.

گروه صنعتی SIEMENS بزرگترین شرکت تولیدکننده محصولات و سامانه‌های الکترونیکی و مهندسی در جهان است. 761 هزار کارمند در سطح دنیا درخدمت این مجموعه هستند.

در زیمنس بیش از 900 هزار سهامدار وجود دارد و فعالیتهای اقتصادی این مجموعه موفق در بالغ بر 190 کشور جهان و در قالب بیش از 600 تولیدکننده، نمایندگی، مرکز پژوهش و توسعه (R&D) در حال انجام است.

مرکز پژوهش و توسعه زیمنس با دراختیار داشتن 3 هزار و 200 کارمند، متعهد است تا با هدف حفظ و اعتلای جایگاه پیشتازی در بازار جهانی ازحداکثر ظرفیت خود برای نوآوری و اختراع در بخشهای مورد نیاز بهره بگیرد.

در سال مالی 2010 گروه زیمنس 8 هزار و 929 مورد ثبت اختراع جهانی داشت که در نوع خود کم نظیر است.

تاریخچه زیمنس و مشارکت در توسعه تمدن بشری

با شناخت تاریخچه زیمنس متوجه نقش مهم و اثرگذار زیمنس در تکامل تکنولوژی آلمان، اروپا و سایر نقاط جهان  می‌شوید. در این بخش بسیار مختصر و گذرا نگاهی به شرکت تاریخی زیمنس خواهیم داشت. با ما به یک سفر هیجان‌انگیز در طول زمان بپیوندید…

  • در سال 1847 میلادی زیمنس از سوی مخترع و دانشمندی به نام ورنر فون زیمنس در کشور آلمان بنیان‌گذاری شد.
  • در سال 1847 میلادی با اختراع پونتر تلگراف در این مجموعه بنیان سامانه‌های ارتباطی بشر برای همیشه متحول شد.
  • در سال 1866 میلادی نخستین ژنراتور و نخستین ژنراتور جریان مستقیم (DC) ساخته شد.
  • اختراع قطار برقی در سال 1879 میلادی، نخستین تراموا در سال 1881 میلادی و اولین اتوبوس برقی در سال 1882 میلادی در این مجموعه روی داد.
  • در سال 1880 میلادی از فناوری ژنراتورها برای ساخت آسانسور بهره گرفته شد تا بشر برای نخستین بار با آسانسور آشنا شود.
  • در سال 1882 میلادی از طریق فناوری‌های گروه زیمنس اشعه ایکس وارد علم پزشکی شد و مهمترین گام فناوری برای صنعت درمان و پیشگیری در عصر مدرنیته برداشته شد.

گروه زیمنس با ارائه نمونه‌های بی‌شماری از اختراعات بزرگ و کاربردی نقش کلیدی و رهبری ویژه‌ای در حیات انسان طی قرن نوزدهم ایفا کرده است.

با آغاز قرن بیستم زیمنس همکاری‌های گسترده و مفصلی در کشور چین آغازکرد.

این پروژه‌ها که پروژه‌های شناخته شده‌ای از جمله متروی شانگهای، متروی گوانگ‌ژو، مترو شنزن، قطار پرسرعت مگلو در شانگهای و پروژه جابه‌جایی انشعابات رود معروف یانگ تسه و…. بودند و در پی آن پروژه های بسیار دیگری از جمله تعریف واحدهای تبدیل‌کننده، پروتکلهای مخابراتی، دسترسی مستقیم چندگانه تقسیم کدی (D-CDMA) و … باعث شد تا فعالیت این شرکت در کشور چین توسعه زیادی پیدا کند.

گروه زیمنس از زمان پایه‌گذاری تاکنون از هیچ تلاش و پژوهشی در مسیر اعتلای حیات بشر و نوآوری در راستای بهبود زندگی شهروندی فروگذارنکرده است.

فهرست